SeyahaTravel

Balkanlar, Belgrade, Belgrad, Serbia, Sırbistan

Belgrad THY kampanyalarında düşündüğümüz bir yerdi…1 saat 45 dakikalık uçuş ile Belgrad’ dayız.  Zaman farkından 1 saat geri olduğu için 7.45 uçağı 8.30 yerel saat ile iniyor. Daha uçaktayken 2,10 cm uzunluğunda bir kız, muhtemelen basket yada voleybolcu. Gerçekten Belgrad’da bize göre bayağı uzun bir nesil var. Tuna’dan mı neden bilemiyorum:) Ama herkes özellikle basketbol oynuyor park gibi açık alanlarda. Tabi pastane ve börek kültürü iyi olunca kilolar alınıyor, tabi bu durum yerel halkıda etkiliyor.

Pekera-Mihaliova

Pekera-Pastane

Daha önce Bosna-Dubrovnik seyahatim sırasında araç üzerinde Bosna stickerı olunca el kol işaretleri kornalar ile Sırpların tacizine uğramıştık, biraz gerilmiştik Dubrovnik yollarında…Yinede geçmişinde Osmanlı izleri bayağı var Belgrad’ta söylemeliyim. Halk oldukça yardımsever. Bizden 20-25 yıl gerideler şeklinde değerlendirdim. AB sonucunda çok farklılaşma olur ve farkı kapatırlar düşüncesindeyim. Pazarlarda portakal kasaları Vardar Antalya…Çok güzel çiçekler var pazarlarda söylemeliyim.

Pazar Yeri-Market-Belgrad

Balkanlarda her şehri her ülkeyi gördüğünüzde Osmanlı için ahhhh diyorsunuz, keşke sömürgeciliği uygulasaymışız! Osmanlı’nın fethettiği her şehirde eserleriniz var  ama sizin dilinizi konuşan yok. Düşünsenize tüm balkanlar ve Osmanlı egemeliği altındaki şehirlerin ve ülkelerin Türkçe konuştuğunu…Kültür, ticaret, iletişim zamanımızda inanıyorum ki, çok farklı olurdu. Biz iki gün ayırdık dolu dolu Belgrad’a. Acaba yetmezmi düşünceleri vardı Mart son haftası olunca. Tamda 12 den vurmuşuz sonra anlıyoruz. İki gün yetti. Ben yinede Dalmaçya Sahillerini önereceğim. Özellikle Mostar ve Dubrovnik ordan Korçula Split kısa kısa değineceğim bir sonraki seyahatlerimde. Buralar yaz aylarında yani deniz mevsiminde güzel ayrıca motosiklet tutkunuz varsa, mutlaka bu dantel koylara bir program yapın derim. Buradan feribotlarla İtalya ve Yunanistan programları kolayca yapılabiliyor.

Belgrad rezervasyonumuzu Nevski Hotel 4 yıldızlı için yapmıştık oda 57€. Gerçekten otel temizliği, merkezi yerde olması ve kahvaltısı ile gayet başarılıydı. Yürüme mesafesi en popüler caddelere ulaşabilildik.  Cheapticket üzerinden bir araç kiralamıştım ve sigorta ile 2 gün için herşey dahil 65€ karşılığı 68000 RSD Dinar (1 €=115 RSD)… Siz Taxi ilede ortalama 15 € havalimanı-şehir merkezi gidersiniz. Hatta havalimanından çıkıp, yolcu bırakan taxileri seçerseniz daha uygun fiyatta anlaşabilirsiniz. Şehir içinde zaten bilinen bölge ve cadde civarında (benim kaldığım otel veya bayağı lüks olan Moskova Hotel gibi bölgeleri tercih ederseniz, araç ihtiyacınız olmaz.) Tramvay ve otobüsler ücretsiz (eski araçlar toplu taşımada hala troylebüsler var). Özellikle 2 no.lı tramvay ring bir daire çizdiğinden bu tramvayı tercih edin. 2 gün size yetecektir başka şehre gidemeyecekseniz. Halk genelde ingilizce biliyor ve yardımseverler soru cevap herkesle iletişim kurabilirsiniz. Alınacak yöresel hediyeler seramikler ve çanlar olabilir fazla bir şey yok gibi. Özellikle bagaja vereceğiniz küçük valiz işinize yarar. Mesela Almanların Schnapps ını yani lokal adı Rakija yı denemlisiniz. %47-%55 alkol oranı ile erik-armut ve elmalı seçenekler var. Şekersiz olan bu lezzeti, yemek öncesi tatmanızı tavsiye ederim:) Valiziniz müsaitse bu içecekleri şehir içinden almalısınız. Havalimanı Free Shop bayağı pahalı.Gitmeden, el açımı börek ve kekleri için biraz rejim yapın derim:) Ayrıca yemeklerde olmazsa olmaz etler ve bizim İnegöl köftesininin biraz uzunu Cevabi Kebap (hatta kaymaklı- biraz tuzlu kaymaklı tercih edin) denemelisiniz.

Cevabi Kebap-Köfte-Skadarlija Street/Caddesi

Skadarlija Caddesi/Street

Mihailova Street/Caddesi

Mihailova Street/Caddesi

Yemekler konusunda Skadarlija Caddesi’ni öneririm. Otelenizde sabah kahvaltısı yoksa yada varsa fark etmez:) nefis el yapımı açma börekler kıymalı-ıspanaklı-peynirli nefis ve leziz. Bu cadde üzerinde Restoran Dva Jelena ‘yı öneririm 1832 de kurulmuş. Gerçi heryer çok güzel ve uygun fiyatlı güzel etler yiyorsunuz. Kahve içmek içinse Knez Mihailova Caddesi’ni önereceğim. alışveriş cafe ve güzel mekanlar var. beklentinizi yüksek tutmayın. Tramvay ve otobüsler maalesef dökülüyor. Mihailova Caddesi üzerinde kahve e pasta molaları sonrası işte bu pastanede (bir zincir yanılmıyorsam) tatlı tuzlu birçok güzellikleri mideye indirdik. Bu yolun Sava Nehri tarafına doğru Kalemegdan ve parkı ( Belgrad Kalesi) var. Burası tamamen Osmanlı izlerini taşıyor. Burada Mora Fatihi Damat Ali Paşa Türbesi’ni göreceksiniz.

Mora Fatihi Damat Ali Paşa Türbesi

2003 yılında güzel bir şekilde büyükelçiliğimiz ve iş adamlarımız tarafından onarılmıştır.

Kalemegdan-Belgrad Kale Çevresi

Kalemegdan-Belgrad Kale Çevresi

Mevsim yaz kış fark etmez ama bahar yada yaz ise daha güzel olur Zemun’u keşfetmek. Çok güzel bir sahil yöresi. Yayın balığı, et çeşitleri ve cafeleriyle sizi bekliyor çok keyifli mekanlar var. Mutlaka gidilmesi gerekli yerler arasında.

Belgrad’da kominizmin etkisi şehirciliğin parkların geniş meydanların etkisini gözlemleyebiliyorsunuz ve tabiki özlem duyuyorsunuz…Sabah 5 de yollara koyulunca gece hayatı için ( biz kargalarla kalktığımızdan ve bir gecemiz vardı yatakta uyuyarak geçti) ama Fabrika gece hayatı için öneririm. Taksiler geceleri tarifeleri katlıyormuş bilginize…Bu sebeple araç kiralamanız uygun olacaktır.

Belgrad Kale İçi

Kısaca tarihe göz atalım…

Macaristan Krallığı’nın elindeki Belgrad, 1456 Temmuzunda Osmanlı Padişahı II. Mehmed tarafından kuşatılmış; ancak kuşatma başarısızlıkla sonuçlanmıştı.İki devlet arasında bu kuşatmanın ardından büyük bir çatışma yaşanmamıştı. Padişah I.Selim’in Mısır seferi sırasında Macaristan Kralı yönetimindeki ordu,İzvornik üzerine yürüyerek, Sancak Beyi Mustafa Bey’i öldürdü. Ancak I. Selim, bu olaya karşı herhangi bir şey yapamadan, Eylül 1520’de vefat etti.

Biraz da Osmanlı ve Belgrad konusunda bilgi vermek istiyorum

I. Selim’in ardından Osmanlı Padişahı olan I.Süleyman, tahta geçtiğini haber vermek üzere Macaristan Kralı II.Lajos’a gönderdiği Behram Çavuş’un hakaret görmesi veya katledilmesi ve Macar kuvvetlerinin Bosna Sancağı’na Knin’i ele geçirmesi üzerine Belgrad üzerine sefer düzenlemeye karar verdi. Süleyman komutasındaki Osmanlı Ordusu, 18 Mayıs 1521 tarihinde İstanbul’dan ayrılarak Belgrad üzerine sefere çıktı. Bu ordudan ayrılan üçüncü vezir Ahmed Paşa komutasındaki kuvvetler, 7 Temmuz’da Böğürdelen’i ele geçirdi. Sonrasında buraya gelen Süleyman, kalenin genişletilmesini ve bir de iç kale yapılmasını istedi. Öte yandan Piri Mehmed Paşa tarafından görevlendirilen Semendire Sancak Bey’i Sultanzade Hüsrev Bey Tuna’nın sol yakasındaki Zemun’u alırken, ikinci vezir Çoban Mustafa Paşa komutasındaki birlikler de Salankamen’i ele geçirdi. Aynı zamanda İstanbul’daki Belgrad Ormanı da adını, Kanuni Sultan Süleyman’ın Sırbistan seferi dönüşü beraberinde getirdiği Belgradlıların yerleştirildiği Belgrad köyünden almaktadır. Köy sakinlerinin su kaynaklarını kirlettiği anlaşılınca padişah buyruğuyla köy taşınmış; bu tarihten sonra ormanın ve barındırdığı su kaynaklarının korunması için ilk kez resmi önlemler alınmıştır.

Birazda yakın tarihinden bahsedelim….

1992 yılında Sırbistan (Voyvodina ve Kosova’yı da içeren bölge Karadağ’la birlikte Yugoslavya Federal Cumhuriyeti adında bir ülke haline geldi. Bu devletin devlet başkanlığını üstlenen Slobadan Miloseviç Bosna-Hersek’teki ayrılıkçı Sırpları kışkırtarak 1992-1995 yılları arasında devam eden Bosna Savaşı’nı körükledi. Miloseviç Bosna’daki Sırplar tarafından Boşnaklara karşı girişilen Bosna Soykırımı’ndan sorumlu tutularak 27 Mayıs 1999 da Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından savaş suçu sanığı ilan edilerek tutuklandı ve yargı önüne çıkarıldı. 2006 yılında yargılanmaktayken öldü.

2001 yılında Yugoslavya adı kaldırıldı ve son olarak 4 Şubat 2003’de ülkenin resmi ismi Sırbistan-Karadağ olarak değiştirildi. Karadağ, 21 Mayıs 2006 tarihinde yapılan referandumla bağımsızlık kararı aldı. 3 Haziran 2006’da parlamento Karadağ’ın bağımsızlığını ilan etti. Böylece Yugoslavya’nın son kalıntıları da ortadan kalktı. Sırbistan tekrar kendi başına bir ülke durumuna geri döndü. 17 Şubat 2008 tarihinde de Arnavutların çoğunlukta olduğu Kosova bölgesi bağımsızlığını ilan ederek Sırbistan’dan ayrıldı.

Pazar Yeri Çiçekler

ZEMUN-Cafe

ZEMUN

ZEMUN-Stara Carinarnica Restaurant

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir