SeyahaTravel

California, Los Angeles, City of Angels… California ve Los Angeles Hakkında Herşey…

LOS ANGELES (LAX)-CALIFORNIA

Amerikan’ın en fazla nüfusuna sahip California Eyaleti’nin, melekler şehri diye adlandırılan Los Angeles’dan başlamak istiyorum. Öncelikle seyahat planı aşamasında mutlaka araç kiralaması yapmalısınız. Araç çeşitlerine ve sınıflarına göre kıyaslama yaparak orbitz, cheapticket yada benzer bir çok siteyi kullanabilirsiniz. Ben bu iki siteyi kullanıyorum ve smart telefonuma kayıt etmiş vaziyetteyim. Aracı mutlaka kendi aracınız ve 3. şahıslara karşı verilecek zararlar için sigorta ettirin. Sigorta seçeneği web ortamında açık anlatılmıyorsa, aracınızı teslim aşamasında sigorta yaptırız. Panik yapmayın ltf. ilk gideceğiniz gece için mutlaka bir rezervasyon ve otel adresi temin edin. Çünkü ülkeye giriş aşamasında bu bilgiyi deklere etmek zorundasınız. Ülkeye girerken meyve gibi yiyecek malzemelerini giriş aşamasında tüketin. Yoksa sıkı bir arama ve güvenlik bekliyor olacak. Sonra havalimanından çıkış yaptığınızda kiraladığınız araca ait ücretsiz shuttle lar ile gidiyorsunuz. Aracınızın teslim aşamasından sonra, önerim mutlaka bir gps veya smart telefonlarınıza USA yüklemeniz yönündedir. Gps Usa yüklerken ülkenin tamamamını indirin, yada dersinize iyi çalışıp seyahat edeceğiniz eyaletleri tespit etmeniz yararlı olur. Tabi bunun için bir araç şarjınız ve telefonu araç camına sabitleyeceğiniz bir aparatınız olmalı. USA için priz dönüştürücü almayı unutmayın. Hatta 35 mil alanda geçerli olan walkie- talkie alırsanız, bağımsız ve masrafsız bedavaya iletişim kurup,  ferdi olarak alış veriş merkezi gibi alanlarda daha rahat program yapabilirsiniz.

Nerden başlamalıyız… Programınızda alışveriş olmadan olmaz biliyorsunuz. California da iklim olarak çok güzeldir. Temmuz-Ağustos ayları muhtemelen çok sıcak ve çekilmez olur. Mayıs-Haziran Eylül-Ekim ideal ama okul sömestr zamanlarında da Şubat gibi ciddi güzel havalar 20 0C -25 0C sizi karşılayabilir. Tabiki yanınıza büyük ve içi boş valiz alın, alış veriş kısmı ile içini dolduracağınızdan endişe etmeyin. Outletlerden yapacağınız alışveriş tarihlerinizi seyahat programınıza göre oluşturursanız daha fazla kazançlı çıkarsınız. www.premiumoutlets.combu site size mall-outlet  konusunda öneri yapabileceğim yer. Black Friday, President Day, Labour Day,Colombus Day, July 4 Th gibi günler zaten sitede yer alıyor. Outlete gittiğinizde, info center bölümünden 5 veya 10 $ karşılığı hemen hemen tüm mağazalarda geçerli olan kupon satın alıyorsunuz. Özellikle Lax kuzeyinde yer alana Camarillo Premium ve San Diago daki Las Amaricas Premium Mall  öneriyorum. Bir tam gün yada iki yarım gün ayırırsınız. Buradaki mağazaları kendi ülkenizdeki marka ve ürün çalışması yaparak gitmeniz faydalı olur. Sonrasında Camarillo Premium’ u seçmişseniz, mutlaka Santa Barbara programı oluşturun. İnanılmaz keyif alacağınız bir yer. Ben Coast Village’de kaldım bu şirin yer konaklamak için ideal, isterseniz direkt Santa Barbara’ da da kalabilirsiniz.

Santa Barbara Ahşap İskele

Santa Barbara Siyah Martılar

Yemek için mutlaka Enterprise Fish Co. yu tercih etmelisiniz. Limanda Mobiy Dick de yemek için tercih edilecek yerler arasında, özellikle gün batımı. Ayrıca Enterprise Fish Co. Santa Monica şubesini de Los Angeles ta ziyaret edin mutlaka…

Coast Village Jennies Cafe

Santa Barbara Enterprise Fish Factory

Sahilde güzel bir yürüyüş yapmanızı öneririm. Sonra tekrar LAX a geri dönüş. Hergün ayrı ayrı veya önceden planlayarak 2-3 gün süreli konaklayacağınız yerleri seçebilirsiniz. Otopark durumlarını kontrol edin mutlaka. Benzin galon 4-4,3 $ civarı 1 Gl  3,7 Lt…Otoyollarda en solda sarı düz çizgili özel alanlar var. Eğer yolcunuzla birlikte 2 veya daha fazla kişiyseniz bu şeriti kullanabiliyorsunuz unutmayın. Kaldırımlarda kırmızı düz çizgi olan yerlere asla aracınızı park etmeyin,  aksi taktirde döndüğünüzde aracınız bulunduğu yerde muhtemelen olmayacaktır….

Bijan-Bugatti/Rodeo Drive

Sunset Bulv Sinema Okulu Girişi

Pasadena,

Los Angeles kuzeyinde yer alan ve vadinin tacı olan bu güzel yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz. Şansınıza hava da temiz ise, arkanızda karlı dağlar ve önünüzde Los Angeles’ın güzel manzarası pırıl pırıl bir güzel şehir. Önce City Hall ve Jackie ve Mack Robinson kardeşlerin olduğu meydanda birkaç fotoğraf almalısınız.

Pasedena

Bu muhteşem kardeşler farklı eyaletten buraya göç etselerde, yaşamları Pasadena’da geçmiştir. Her ikiside atletizim, uzun atlama, basketbol ve tabiki beyzboll’da sayısız ödüllere imza atmış ilk siyahi deha sporculardır. Bugün bu kardeşler adına birçok USA şehrinde yerler bulunmakta ve müsabakalar yapılmaktadır. Old Pasadena da (Colorado Blvd) , mağazalar değişmez ise Tom Cruise üye olduğu Scientology derneğinin yanındaki public park ideal 90 dk free. Aracınızı kumbaralı yerlere bırakırsanız saat kontrolünü yapın, aksi taktirde çekilir. Tabii mağazalara şöyle bir göz gezdirdikten sonra, bir şeyler atıştırmak için The Hat -491 N Lake Ave yada Pie’n Burger -913 E California Blv güzel özel burgerleri test etmelisiniz. Tatlı ve kahve molasını City Hall dan Colorado Blv çıkış yaptığınızda hemen solunuzda kalan Euro Pan Bakery de yapmalısınız ( 950 E Colorado Blv). Burada kahve ve yanında seçeceğiniz nefis keklerle kendinize geleceksiniz.

Pasedena Europe Pan

Ortam çok nezih ve güzel… Artık yavaş yavaş Lax dönme vakti bu arada New Balance alırım derseniz. Markanın burada çok çeşit olan mağazası bulunmakta. New Balance-270 S Arroyo Pkwy, Pasadena… Bir tane de Santa Monica’da var. Ama önerdiğim outletlerde çok uygunları var.Evet tekrar aşağı iniyoruz, hedef artık Rodeo Drive, Sunset Blv ve Hollywood Blv yer alan Grauman’s Chinese Theatre burada ünlülerin el izi ve starların yerde yıldız şeklinde isimlerinin yer aldığı alanlar yer almakta. Uzun yıllardır Grauman’s Chinese de yapılan Oscar töreni, artık Kodak Theatre da yapılıyor. İki mekanı ve kaldırımlardaki starlarınız sizi bekliyor.

Cheneese Theatre Sign

Cheneese Theatre-my star

Burada da Chinese Theatre nin yanında yer alan public parka aracınızı bırakmalısınız. Yanılmıyorsam park 10 $ ama içeride bir kahve içerseniz ve otopark fişini kasaya uzatırsanız 2 $ a işlem tamamlanıyor. Meksika yemeklerini severseniz güzel bir adres var http://www.chipotle.com dan Lax diye aratırsınız Hollywood da bulunan 7660 Sunset Blvd atıştırma yapın otoparkı var ücretsiz. Ayrıca beğenirseniz diğer adresleri de indirin. Bu arada tipik Amerikan kahvaltısı yapmak istiyorsanız.  http://www.normsrestaurants.com/Norms’ları deneyin ucuz zengin menü ile kahvaltı (6$)ve steak menülerine (8-13 $) ulaşırsınız. Bu tip yerlerde kahve ödemesi yaptıktan sonra sınırsız içebiliyorsunuz ücretsiz bilginize.Ünlülerin alış veriş yaptığı lüks markaların olduğu bulvarlardan Rodeo Drive da kendisini gizlemesine rağmen, yüzünün çok azı açıkta kalan ve kırmızı ışıkta kısa sohbet ettiğimiz Woody Allen bir mat siyah özel yapım Harley ile.Yani her an bir ünlü ile karşılaşabilirsiniz.Gelelim en güzel ve özel Cafe’ye The Ivy-113 N Robertson Blvd, Los Angeles, CA 90048 Beverl Bulvarını kesen bulvarda yer alıyor.

The Ivy

The Ivy

Çiçekler, servis muhteşem ve her an bir ünlüyü burada görmeniz mümkün. Ben Rocky 4-Universal Soldiers-The Expendable filmlerinde oynayan Dulph Lundgren’i sevgilisiyle gördüm. Paparaziler birden fırladı deklanşörler. Bakalım siz kimleri göreceksiniz.

Universal Studio mutlaka gidilmeli sabah en geç 9.30 da olunmalı vaktiniz kalırsa:) ikinci gün genellikle free oluyor.

Universal Studio

Universal Studio Hollywood

Onun dışında Venice Beach ziyaret edin bunun için, Lincoln Blv sahile inerken 220 Rose Ave. Venice CA-ROSE CAFE var.

Rose Cafe

Mola için benim çok keyif aldığım yer.

Universal Studio

İnanıyorum ki sizde inanılmaz keyif alacaksınız çok dingin ve hoş bir ortamı var. Otoparkı 1 saat ücretsiz. Sonrasında aracınıza uygun bir yer bulup, park edeceğiniz yer ayarladıktan sonra Venice Beach keyfini yaşarsınız. Sahilde farklı kültür ve mozaikte insanları göreceksiniz. Mevsim uygunsa denize girebilirsiniz. Sonrasında Marina Del Rey ‘de sabah veya akşam yürüyüşü yapın, ben limanda özgürce dolaşan sevimli bir fok balığı gördüm.

Santa Monica Sahil

Marina Del Rey

Sonrasında Santa Monica yapın derim. Çok keyifli bir yer. Public parklar 90 dk ücretsiz unutmayın. Burada sahile inip, pasifik kıyılarını gözlemleyin, denize girin yada çıplak ayakla sahilde yürüyün.

Mall  dışında burada uğramanız geren alış veriş merkezleri var. Mutlaka uğrayın.

1-Westfield City-10250 Santa Monica Blvd

Bloomingsdale, Macy’s, Apple  ve bir çok marka var. Otopark saati 1 $, 3 saatte sonra fiyatlar artıyor. 250 $ üzeri alış verişte otopark ücretsiz.

2-The Grove-189 The Grove Drive, Los Angeles

Otopark ücretli ama yanında yer alan marketin parkı ücretsiz. Yürüme yolları ve markalar keyifli bir yer. Apple dahil bir çok marka bulunmakta.

3-Beverly Center-8500 Beverly Blvd

Otopark saati 1$ birçok marka burada da yer alıyor.

Şimdi gelelim güzel bir kafe önerisine Beverlly Hills ve The Grove da bulunan bu cafe yi ziyaret edin ltf. The Cheese Factory olarak geçen bu sevimli ve kaliteli yer size güzel fırsatlar sunacaktır. The Cheese Store of Beverly Hills-419 N Beverly Drive tam karşısında 90 dk ücretsiz public park yer almakta.

Cheese Factory Rodeo Drive

Farklı cheese cake leri tatmalısınız. Atıştırmalık güzel tuzlu seçenekleri de var.

Bunun dışında dünyanın en büyükleri olan:

Disneyland , Sea World ve San Diego Zoo ziyaret edilmesi gereken noktalar. San Diego Meksika Sınırı’nda yer aldığından aracınızı USA tarafında bırakıp, Meksika Tijuan ‘da akşam barları ziyaret edebilirsiniz. Araçla da gidebilmenize rağmen, taxi kullanmanızı öneririm. Program izin verdiği ölçüde Las Vegas ve Grand Canyon Milli Parkı’nı ( milli parkın açık olduğu tarihleri kontrol edin.) programa dahil etmelisiniz. Biraz daha vakit varsa Santa Barbara ‘dan yukarı San Fransisco yapabilirsiniz. Burada Napa’da dünyanın en güzel şaraplarını test edebilirsiniz.

Ve tabii biraz outdoor keyfiniz varsa aşağıdaki görülmesi gerekenler listesine başlayabilirsiniz…

USA ‘da Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler Listesi:

1-Hearst Castle/ 750 Hearst Castle Road, San Simeon, CA 93452-9740— Take US Highway 101 north to San Luis Obispo, then California Highway 1 to San Siemon north about 39 miles. From LA to 237 miles)

2- Sequoia Milli Parkı (General Sherman ağaçları dünyanın en geniş hacimli ve yüksek ağaçları her on yılda 1 cm büyüyor)/ Sequoia National Forest
1839 South Newcomb Street
Porterville, CA 93257 (From LA-via Interstate 5 to Bakersfield, Highway 99 and 63 to visalia,Highway 198 through The Sequoia National Park total 218 miles)

3-Golden Gate Bridge-SF

4-Grand Canyon National Park-Las Vegas dan gidiliyor. 81 miles North from flagstaff  Arizona

5- Mesa Verde National Park
P.O. Box 8 Mesa Verde, Colorado 81330 — Visitor Information (970) 529-4465 (best time May-October)

6-The American Dead Sea (Salt Lake City-from San Francisco to Salt Lake City 750 miles)

7-New York Manhattan

8-Niagara Falls (NYCT-Toronto arası)

Araç Bilgisi

Aracı teslim aldığınızda benzin full ise tam full teslim edin yada vaktiniz yoksa tamamen eksik teslim edin. Araç teslimi sırasında teslim alınan depoya göre benzin miktarı, az da eksik olsa depo boş kabul ediliyor (gereksiz ödeme yapmak zorunda kalıyorsunuz).  Panik yapmamak için ( navigasyon iyi olabilir-yada smartphone lara navigasyon USA yüklenebilir.) aracın içinde pusula olması yada yanınızda ayrıca bulunmasında ciddi fayda var. Çünkü tüm yollarda tarifler South-Nord-East-West gibidir. Araç vitesleri otomatik olup ve benzin alımlarını kendiniz yapıyorsunuz. Tüm alışverişleriniz için kullandığınız bir kredi kartı limitini harcama limitine göre düşürmenizde fayda var. Araç ile yola çıktığınızda özellikle yollarda STOP yazan düz çizgide aracın tekerleklerini (her stop gördüğünüz noktada) durdurup trafiği kontrol ettikden sonra devam etmelisiniz. Aksi halde polislere ceza ödemek zorunda kalırsınız. Ayrıca hız limitlerini yollar boş olsa bile max %10 dışında aşmamaya özen gösterin. Aksi halde yine polisle karşı karşıya kalırsınız.

Park için kaldırım kenarında kırmızı renkli yerlere park etmeyin aracınız kısa sürede çekilir. Dikkat! Sarı kritik olup, gri idealdir. Park makinesi bulunan yerlerde bozuk para atılıp, süre kendi saatinizle kontrol edilmelidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir