SeyahaTravel

Küba Gezi Notları, Havana Gezi Rehberi ….

Cuba, Küba, Havana, La Habana….Yine yeni yeniden…Seviyorum bu ülkeyi  dik duruşunu, meydan okumasını ve çizgisini…

Old Havana

Ben sandım ki, ABD ile anlaşma olunca herşey uçup bozulacak. Yok öyle olmamış. Bunu yanında oturup sohbet edebildiğim 3 farklı ABD ile yapınca öğrendim. Miami 109 $ gidiş-dönüş uçak bileti var ama en fahiş vize fiyatı ABD lilere :)) Dünyanın her ülkesine elini kolunu sallıyarak giden ABD lılar buraya öyle gidemiyorlar. Neyse Küba eski Küba. Taşı toprağı dökük rutubetli binaları, dansları, sıcakkanlı insanları seviyorum bu ülkeyi.

Old Havana

Dönüş günü tablo baktığım yerde üniversite öğrencisi Wendy ile yaptığım sohbette, gittiğim ülkeleri sordu ve favori ülken neresi dediğinde Küba dedim, şaşırdı. Neden dedi? Bir duruş bir çizgi var, herşey organik, eğitim, sağlık bedava, ülkenizin hiç dış borcu yok, üstelik her yerde müzik var ve insanların yüzü gülüyor dedim.

Old Havana

Mutlular yani. Haklısın ben de iş bulmak amacıyla başka ülkelere gidebilirim ama kesin buraya dönerim demişti sevgili Wendy…..

Havana Old Square- Plaza Vieja

Küba güvenli mi? Dışardan baktığınızda hiç güvenli durmayan bu şehir bu ülke , dünyanın en güvenli şehri bence.  Sebebi her yerde polis var ve yaptırımlar çok ağır. O yüzden çekinmeyin eski yerler  binalar diye,  sokak aralarında bilerek kaybolun.  Harabe izbe yerler diye korkmayın kesinlikle.

Old Havana

Konaklama için bahsettiğim otel ve pansiyonları kullanabilirsiniz ama fiyatlar oldukça yükselmiş durumda temiz bir odayı merkezde geceliği 35 cuc kiralayabilirsiniz ve daha rahat hareket edebilirsiniz. Zaten müzik her yerde sıkılacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Küba’da bu güzel zamanı kaçırmayın. Yani değişim tam başlamadan hala vakit varken programınıza dahil edin bu asi, çizgisi olan ve emperyalizme diz çöktüren güzel ülkeyi.

Old Havana

Dostlarım bu ülkeye THY direkt uçmaya başladı Aralık 2016 dan itibaren. Tur almadan bireysel program yapabilirsiniz. Ve çok ucuza mal edersiniz programınızı. En az 7 gün ayırın buraya derim. Havana için 4 net gün ayırmalısınız. Bir gece konaklamalı Trinidad ve Santa Clara programı yaparsınız. Günü birlik Pınara Del Niro olabilir. Varadero uzun vakit varsa satın alırsınız onun dışında Havana’ya 30 dk mesafede güzel beachler var. Sırayla anlatacağım.

Küba’ya giderken ne almalıyım. Öncelikle yurtdışı konuşma paketi alın derim 120 dk vodafone 55 TL bu fena değil diğer operatörleri sorgulayın. Elektrik 220 ve 110 siz her ihtimale karşı priz dönüştürücü alın. 220 olsa bile fiş giriş prizleri ABD sistemi. Sonra biraz kuruyemiş almanız fena olmaz hatta güzel bisküvi çeşitleri de yanınıza alabilirsiniz. Bir de ıslak mendil almanızda fayda var. Onun dışında iyi bir telefon müzik ve fotoğraf için ve fotoğraf makinesi tabiki. Güneş kremi koruma faktörlü iyi olur bir sırt çantası ve yürüyüş için rahat bir spor ayakkabı kafi. Hatta basit bir harita Havana için iyi olur.

Old Havana

Euro mu Dolar mı alayım. Ben Euro alın derim. küba para birimi peso yada CUC=Kuk deniyor

1€=1,03 Kuk bankalarada kuyruklar çok uzun mümkünse paranızın tamamını bozdurun, zaman kaybetmezsiniz. Ayrıca bankada para bozdururken 20€ Konvertibl Kuk denen national paralarını alın 1€=24 yada 25 yerel parası ediyor. Bazı dükkanlarda içecek veya yiyecek bu para ile bilginiz olsun. Hatta 3 yerel paralarının kağıt ve demir olanlarını üzerinde CHE resmi var hatıra içinde bunu alabilirsiniz.

Old Havana

Havalimanından şehir 25-30 Kuk direkt € da verebilirsiniz. Pazarlık yaparsanız daha doğrusu kapı önündeki araçlarla 15-20 € merkeze gidebilirsiniz. Servisler yavaş olacak alışmalısınız. Sokaklarda Ananas, mango ve muz var bunları tüketin. Ayrıca cips şeklinde kızarmış muzlar nefis.

Küba vizesini faklı fiyata satıyorlar 85 TL ile 200 TL arasında değişiyor. Ham hali acentelere 70 TL mal oluyor. Herkes tutturabildiğine maalesef. İnternetten ulaşabilirsiniz.

Old Havana

Hotel Igleterra içinde Cuba tur bulunmakta.  Trinidad + Santa Clara turu burada 2 gün bir gece konaklama 195 cuc aynı tur köşedeki Plaza Hotel içinde yer alan Cubana tur da 145 cuc olmalı kontrol edin. Bu iki otel lobisinde kartlarınız varsa internete bağlanırsınız.

Old Havana

Kahvaltıda yumurtalı tabak seçeneği için Pastelaria Francesa yı kullanabilirsiniz. Ama Hemingway in kaldığı otel Ambos Mundos yakınındaysanız hemen aynı cadde üzerinde Obispo caddesidir. Bu cadde uğrak yeriniz olmalı fikrindeyim. Özellikle Cafe Paris de nefis müzik ziyafetleri çekebilirsiniz. Adet yerini bulsun diye mojitoyu Hemingway in içtiği yerde en yüksek fiyatla için 5 cuc onun dışında her yerde 3 yada 4 cuc a içeceksiniz. Ve yumurta tabağı ve yumurtaya batırılmış kızarmış ekmek french tost diye geçiyor ayrıca ekler pastaları mutlaka deneyin taze sıkılmış meyve suları nefis. Fiyat olarak national para geçiyor. Fiyat olarak da uygun bir yer.

Obispo caddesinde arkanıza Capital binasını alacak şekilde yürürseniz Cafe Paris i görüp sola saparsanız San Ignacio caddesinde ilerleyeceksiniz. Burada katedrali görün ve güzel meydan da vitraylarla deklanşöre basabilirsiniz tekrar sol yaparsanız katrdrali görünce solda Empedrado Caddesinde Hemingway in gittiği barı göreceksiniz La Bodeguita del Medio…..

La Bodeguita del Medio

Ambos Mundos otelin kapısına geldiğinizde sağda Mercedes caddesine saptığınızda düz ilerleyin ve ileride sağda La Imprenta yı göreceksiniz geniş ferah bir mekan yemek molasını burada verin mutlaka….

Old Havana

Kahve içmek için ise ilerleyin meydanda Plaza Vieja’da köşede Cafe El Escorial i göreceksiniz. Buraya oturun içkili kahveleri soğuk sıcak deneyin, pasta meyve tabağı ve mojito keyif alacağınız nefis bir yer. Tam karşısındaki Factoria Plaza Vieja da bira için sadece, yemekler fiyat olarak değmeyecek pahalılıkta bilginiz olsun. Ama birayı kesin burada için. Ayrıca lokal biralardan Cristal ve daha kuvvetlisi Bucenero yu unutmayın. Bu biralar dışarıda locak para ile 30 yerel para civarında 1,2 cuc dur.

Old Havana

Bu bira içtiğiniz yerden kalkıp sağa San Ignacio caddesini sonuna kadar yürürseniz….Alış veriş cenneti olan kapalı Pazar yerini göreceksiniz. Buradan en uygun tablo, ahşap oyma ve el işçilikleriyle donanımlı deri, teksitil hediyelik eşyaları alabilirsiniz.

Old Havana

Deniz tarafı tablolara aittir. Tabloların boyutlarında en-boy 1 metreye yaklaşırsanız 3 cuc pul almalısınız. Eğer bu ölçülerin altında tablo alıyorsanız endişe etmeyin. Mutlaka pazarlık yapın ama ABD gelmesiyle taşlep olunca fiyatlar biraz yükseliyor. Burada € da kullanabilirsiniz. Yolda size yaklaşıp amigo cohiba deyip puro satmaya kalışacaklar…. Bu puroların çoğu ya defolu yada muz yaprağından dır bilginize….Puro yu almak için fabrika var merkezde ben buraya yürümenizi tavsiye edeceğim… Nerede mi? :

Capital sağınızda kalacak şekilde ve arkanızda deniz kalarak ilerleyin parkı geçince Simon Bolivar ı göreceksiniz buradan sağ koldan ilerlediğiniz sol köşede yüksek Iglesia Del Sagrado Corazon de Jesus klişesini sağa aşağı dönerek Padre Vareda caddesinde ilerlediğinizde sağ köşede mavi olan Romeo&Juliete Cigar Factory ve arka sokağında Modern Partagas Cigar factory göreceksiniz. Buradan puroları alabilirsiniz. Ayrıca ekonomik legal puroları sahildeki Almacenes San José Artisans’ Market den alabilirsiniz.

Old Havana

İçkileri merkezden ve sigara fabrikasından  alıp boşa yorulmayın aynı fiyatla havalimanı içindeki bölümden alırsınız. Özellikle Havana Club açık sarı renkteki 3 yıllık romlar mojito için unutmayın. Koyu renkler sadece sek ve kola ile içiliyor. Tabi ananas ve muzlu likörleri es geçmeyin…

Old Havana

30 cuc vererek araç eski american üstü açık araba kiralayıp, Malecon sahilde, tüneli geçip Castillo De Los Tres Reyes Del Morro dan Malecon u fotoğraflayın. Bir de devrim meydanına tur atmanızı tavsiye ederim. Marketten hasır yada klasik şapkalardan almayı unutmayın…

Günlük deniz turu için gidiş-dönüş 5 cuc olan Hotel Igleterra karşısından Transtur adında Playas Del Este yapabilirsiniz….

Old Havana

Kısaca kendiniz tur yaptığınızda 7 günlük turda 1000-1500 kalmış olur endişe etmeyin. Özellikle merkezdeki Murallo, Sol, Teniente Rey de kaybolun isteyerek fotoğraf makineniz elinizde olsun tabi. Sahilden Malecon da yürüyün ve Galiano bulvarını Malecon dan itibaren arşınlayın….

Özellikle Malecon da oturup okyanus havasını soluyun Bucenero biralarınız ve külahlarda satılan fıstıklar ile keyifli olur. Meydanda Hindistan cevizi içindeki coconat ice cream denemeyi unutmayın….

Old Havana

Evet bir tur belki de en güzel seyahatlerden biri geride kalıyor. Damağımızda Havana Club ve mojito kulaklarımızda canlı performans müzikleri…..

Old Havana

Eski Havana’yı tarihi yapılarını, bu güzel ülke ve şehiri anlamak için toplam 4 km lik bir tura hazırsanız başlayalım….

Merkez Havana ağaçlıklı bir yol ve Paseo de Mart eski adıyla 1-El Prado 2- Tiyatro Fausto keskin mimarisiyle 3-Casa del Científico bir zmaanlar Küba devlet başkanı José Miguel Gómez in residansıydı. 4-Sevilla Hotel 1908 yılında inşa edilmiş. 5- Edificio Bacardí latin amerikanın en sembolik binası 6-Telgrafo Hotel  7- Centro Callego 1915 yılında Tiyatro Tacon du 8-Müze National görkemli bir yapı 9- Havana Capital Binası 1926-1929 yılında yapılmış. Beyaz Saray’ın kopyası ve merkez noktasıdır. Önünden kalkan dolmuşlar ve arabalarla 1950 Amerika’sına gideceksiniz.10-Apodaca 11-Av Simón Bolívar & Calle Campanario 12-Chinatown.Calle Cuchillo burada yemek yiyeceğiniz güzel restaurantlar bulabilirsiniz 13-Calle Zanja & Av de Italia 14-Tiyatro Amerika 15-Malecón Havana’nın en güzel en keyifli caddesi  atlas okyanusundan sadece 94 mil sonra Miami-Key West burası Havana ve Küba’yı anlatan bir mekan fotoğraf makinelerinizi ve deklanşörü hazır tutun 16-Centro Hispano Americano de Cultura bir kahve molasıyla bu 4 km lik turu tamamlayabiliriz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir