SeyahaTravel

Moldova Gezi Rehberi, Kişinev Gezi Rehberi…

Moldova, Kişinev, Chisinau, Moldova’da Ne Yapılır?

Mağrur, çizgisi olan, onurlu, gururlu her şeyin naturel-doğal olduğu Doğu Avrupa’nın oksijen deposu, Rusya’nın tahıl ambarı olan bu güzel ülke ve insanları iyi şeyleri hak ediyor diye düşünüyorum.

Moldova’ya ait yazıları internette okuyunca, benim tanıdığım değil farklı bir Moldova tasavvur ediyor insan. Bu yazılanlara 2017 tarihi olarak katılmıyorum. Yani kazıkçı, rüşvetçi insanlar, güzel kadınlar ve bayi teşkilatlarının buraya akın etmesi. Herhalde çok uzun zaman önceydi bu yazılara ait konular diye düşünüyorum. Buna da hakkım var sanırım. Burada en az 9 ay yaşamış birisi olarak bunları yazabilirim. Sadece rüşvet kısmı devam ediyor, bunu söyleyebilirim. Burada seyahatiniz boyunca sadece pasaportunuzu üzerinizde bulundurun. Ben 9 ay kaldım bir gün kimse sormadı onu da belirtmek isterim.

Chisinau

Aklınızda sadece güzel kızlar kadınlar var diye düşünüyorsanız,  yol yakınken vazgeçin buraya gelmekten. Tabiki güzel kızlar var. Hem de çizgisi olan akıllı kızlar, kadınlar ve erkekler var. Eğer siz motosiklet kullanıyorsanız, ya da doğa tutkunuysanız. Hele hele şarap benim için önemli ve tutku diyorsanız. Nereye gideyim diye düşünmenize gerek yok. Bu yazıyı okuyun sonunda size uyan zaman diliminde, buraya program yapın, vakit kaybetmeyin bence.

Chisinau

Kaç gün gelmelisiniz bence en az 3-4 gün Chisinau (Kişinev) için yeterli. Burada ne yaparsınız?

Chisinau Botanical Garden

Avrupa’nın en yeşil kenti ve yukarıdaki fotoğraflar sadece bir kaç kare Botanical Garden’ dan. Sincapları, ağaçkakanları ve parus cinsi orman kuşlarını, şehir içinde bile görebilirsiniz…

Öncelikle heryerde Dolar ve Euro bozdurabileceğiniz noktalar var. Şehir merkezine havalimanından taksi ile 100 ley  yani. 1 $=19,85 ley, 1 €= 21,5 ley gibi düşünürsek oldukça uygun (5 $ yada 5,5 €).  Havalimanı hemen yanından, şehir merkezine giden 165 numaralı minibüs ile 3 leye seyahat edersiniz.

Chisinau

Otobüs ve troylebüslerin fiyatı özel-normal arasında farklılık gösterir 2 yada 3 ley olarak değişiyor. İçerden bilet alıyorsunuz. Sizin için önemli olan kelimelerin rusça telaffuzunu öğrenseniz iyi olur. Burada kimse soyguncu değil öncelikle onu söyliyeyim. Bakın aşağıda fotoğrafta gördüğünüz bu mavi gözlü teyze dilenmiyor ihtiyacı olduğu halde, dikkatinizi çekerim. La Gara denilen yerde, yani merkez tren garının orada özellikle haftasonu kurulan pazar yerinde 10 ley 2TL ya kitap satıyor. Siz ne düşünürsünüz onun güzel yanaklarından ellerinden öpmek istersiniz. En azından anlamasanızda bir, iki kitap satın alırsınız. Benim hep içim cızzz ediyor. Bu insanların işte böyle gurur, onur ve çizgileri var…Tabi bir de tahıl açısından bu kadar zengin ülke olunca karga da bol oluyor. Bu akıllı kuşlar kargalar, burada simsiyah ve iyi besleniyorlar. Genetiği ile oynanmamış mısırları burada afiyetle yiyebilirsiniz…

Chisinau

Halkın satın alma gücü oldukça düşük. Ona rağmen fiyatlar çok ucuz değil. Ama iki kişi 1 şişe kaliteli şarap ile 300- 500 ley arasında keyifli bir yemek yiyebilirsiniz. Lokal yemekleri yiyebileceğiniz tek yer var her noktada La Placinte. Onun dışında TripAdvisor a bir göz atın.… Şarapları ise, daha sonra yazacağım. Benim iki kez gittiğim Cricova mahzenleri şimdilik favori mekanım. Özellikle burada bağ bozumu etkinliği ve Underground Festival kaçırılmamalı. Detaylar için, Cricova mob. tel.(+373) 79202999, 69077734
email: cricova.vin@gmail.com iletişim kurabilirsiniz. Yer altında 120 km mahzen ve yollar var.

Cricova Underground Festival

Tabiki çeşit çeşit şarap, şampanya çeşitleri ve ayrı ayrı bölümleri var. Buraya mutlaka gitmelisiniz. Şehrin 20 km dışında bir yerleşim alanı. Burası için bilet kişi başı 300 ley fiyatları kontrol etmelisiniz. Hele uzun kalacaksanız, o zaman bale-opera programı oluşturun mutlaka, internet üzerinden alım yapabiliyorsunuz.

Chisinau

Katia ne kadar mutlu, -20 derece onun için sorun değil. Sizce üşüyor mu? Bence hayır! Neden mi? Gözlerinin içine bakın, gülüyor, yani mutlu. Yanındaki sevimli ise Timko. Timko bile bu soğuklarda şikayetçi değil. Seviliyor ve karnı doyuyor.

Şarapları yazacağım. Normalde bagajınıza 1,5 Lt şarap + 1 Lt kanyak tarzı yüksek alkollü içki alabiliyorsunuz. Havalimanında votka hariç şarap  kanyak fiyatları şehir merkezine göre yüksek. Söylemeliyim. Havalimanında sınır yok istediğiniz kadar içki alırsınız. Tabi vardığınız noktada sınırlama yoksa. Oysa karayolu sınır kapılarında yer alan free shoplar çok uygun. Tabiki Moldova’ nın çok güzel peynir, pastırma, salamları var. Çemensiz pastırma var. Domuz eti ağırlıklı. İsli ve cevizli peynirler. Bunları alabileceğiniz adres Nr.1 marketleri. Özellikle hypermarket tarzındaki Bükreş Caddesi ile Dacia caddesini kesen noktadaki büyük Nr.1, yada Decebal ile Dacia Cadde kesişimine yakın Velmart büyük marketten herşeyi alabilirsiniz.

Chisinau

Yukardaki görüntü Tucano Cafe nin amblemi, Puşkin Caddesi üzerinden alındı. Yaban ördekleri  görüntüleri ise, ikinci güzel Botanical Garden  Buiucana dan alındı. Decebal ve Jumbo Market  benim için önemli bir yer. Jumbo karşısındaki Decebal Botanical Garden benim ikinci favori yerimdi. Tren garı buraya çok yakın ve en sevdiğim La Placinte Gara şubesi de burada. Yürüyerek gidebiliyorsunuz.

Şaraplar neler hangisini almalıyım. Bu konuda zevkler ve renkler diyeceğim. Purcari, ET Cetera, Vartely, Dac, Cricova, Bostavan, Milestii Mici sayabilirim. Moldova üzümlerini tatmanızı öneririm Moldova, Kardinal sevdiklerim. Şaraplardan favorim kırmızı, beyaz ve pembe nefis. Özellikle şampanyaları da deneyin ben Cricova derim. Lezzet seçim size kalmış. Ben size Cricova mahzenlerinin aşağıdaki eski şaraplarının görüntülerini paylaşacağım. Buraya yapacağınız program festival dışındaysa, içinde şarap testi olan programı satın alın lütfen.

Cricova

Moldova tam bir natürel ürün cenneti.  Meyvelerden Üzüm , Elma, Armut, Şeftali ve Erik nefis aromaları damaklarınızda lezzet patlamasına sebep olabilir. Ayrıca ülkemizde olmayan küçük siyah yemişler ve kırmızı yemişler bunların rusçasını yazıp kafanızı karıştırmayacağım. Bu meyve ve sebzeleri merkezdeki pazar yerinde en uygun ve taze şekilde bulabilirsiniz detaylar aşağıda…

Chisinau

Özellikle ceviz konusunda çok başarılılar. Rusya zamanında tüm yol kenarlarına, araçların egzos gazlarını çeksin diye ceviz ağaçları dikmiş. Bu cevizler şu anda halkın malı, herkes toplayabiliyor. Ancak bu işi yapmaya kalkarsanız. Moldova vatandaşı olmanız lazım. Bu konuda da kafanıza göre iş yapamıyorsunuz. İlgili üniversiteden ekip geliyor, toprak ve sistem iyice incelenip, proje etüdü yapılıyor ve bunun sonucunda ekim yapabiliyorsunuz. Elma büyüklüğünde ceviz gördüm bunu söyleyebilirim. Ancak konut ve iş yeri konusunda yabancılar mülk sahibi olabiliyor.

Pazar yerine gitme şansınız varsa, kuru erik ve ceviz alın. Ştefan Cel Mare Kişinev’in en popüler caddesi. Bu cadde ile Armenaasca Caddesinde Piata Centrala Pazar yeri bulunmaktadır. Burada meyve, sebze, et ne aklınıza geliyorsa alabilirsiniz. Özellikle sebze ve meyve konusunda taze ve ekonomik olması sebebiyle, yerel halk burayı kullanmaktadır.

Cricova Mahzenleri

Ştefan Cel Mare caddesi üzerinde tam ortada Mihail Eminescu Tiyatro binası yanında tablo,el yapımı hediyelik eşyalar ve gümüş rozet-madalyalar bulabilirsiniz. Catedrala  Naştera Domnului parkın olduğu alandır.

Chisinau Botanical Garden

Ayrıca mutlaka görmeniz gereken bir park var Botanical Garden buraya mutlaka zaman ayırın hangi mevsim olursa olsun. Özellikle sonbahar bir renk cümbüşü söylemeliyim. Giriş 10 ley burada nefis görüntüler ve insana dinginlik veren bir atmosfer bulacaksınız. Piknik yapma şans ve ortamınız olursa nefis, kuş sesleri arasında kitap okumak da, güzel bir seçim olur. Marina Biesu Opera Bale Tiyatrosuna bilet varsa bir gecenizi ayırın. Hangi oyun varsa Swan Lake yani Kuğu Gölü Balesi denk gelirse, super yada özellikle oyun programına göre, seyahat programı oluşturun. Programı http://www.nationalopera.md/ buradan öğrenebilirsiniz. Biletleri ise, aynı sitede yer alan https://iticket.md/ dan hesap oluşturup temin edebilirsiniz..

Chisinau

4 üzerine düşünceler “Moldova Gezi Rehberi, Kişinev Gezi Rehberi…

  1. FERAH

    Gezi notlarınız ne kadar bilgilendirici, akıcı ve yalın bir üslup ile yazılmış. Okurken kendim de geziyorum hissini uyandırdı bana. Kaleminize yüreğinize sağlık…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir