SeyahaTravel

Avrupa’ nın Küba’ sı PMR-Predinostrovie Yada Transnistria, Tiraspol

PREDINOSTROVIE Yada TRANSNISTRIA

Çok kısa seyahat eden arkadaşların yanlış yorumları beni gerçekten kızdırıyor. Tabi bilgi sahibi olmadan bu ülkeye gelirseniz biraz zorlanırsınız. İşte bu yüzden bu kısa bilgiler size çok yardımcı olacak diye düşünüyorum. Arkadaşlar bu ülke bence gerçekten ziyaret edilmesi gereken bir ülke. Belki bir gün yada iki gün yeter ama bence bulunulması gereken bir ülke. Ve bu ülkenin şehirlerinden biri de Bender. Bender Kalesi Osmanlı İmparatoru Kanuni Sultan Süleyman’ın döneminde Mimar Sinan eseri olarak tamamlanmıştır. Ülke şu anda ise, Ukrayna’nın Doğusunda Rusya için, Avrupa’ya sınır olan stratejik bir noktada bulunmakta.

Önemli ticaret yollarına yakın olduğu için de pek çok topluluğa ev sahipliği yapan şehrin eski adı; Tighina dır. Transdinyester; Dinyester nehrinin doğusunda bulunmaktadır, Bender kaleside Dinyester nehrinin kıyısındadır. 13. Yüzyılda burası Tatar akınlarına uğrar. Bu dönem Stefa  Cel  Mare dönemidir ve bu akınlar durdurulmuş ve önlem amacıyla da ufak Tighina kalesi inşa edilmiştir. 16. Yüzyılda burası Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlılar tarafından ele geçirilir ve ismi Bender olarak değiştirilir. Halende aynı isim kullanılmaktadır. Dünyanın en güçlü ve en iyi korunan kalelerinden biri olmuştur kalenin sağlamlığı burayı da ziyaret eden Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde özellikle vurgulanmıştır. Bender Farsçada nehir kıyısındaki şehir, Arapçada ise ticaret yeri anlamındadır. Şimdi ise buranın bahçesinde festivaller yapılmakta….

Ben 26 çeşit sayabildim

İsmini söylemek bile zor. Moldovanların bile çoğunun bilmediği, Moldova içinde bağımsızlığını sadece Rusya’nın tanıdığı 475 bin nüfuslu bir ülke. Ülkeyi Sheriff yönetiyor, yani bu takma isimle Gagavuz-Guşan  iki  kişi. Ülkenin bütün kontrolü onda. Yani tek bir market var Migros gibi Sheriff ve benzin istasyonları, araba satış yerleri hep bu arkadaşların. Ülkenin ayrı bir bayrağı ve parası var PMR diye adı geçen bu ülkenin para birimi ruble özellikle plastik paralarının çok sevimli olduğunu söylemeliyim. Ülkede maalesef şimdilik kredi kartı çok kısıtlı yerde geçiyor. Ve diğer ülke telefonları da burada çekmiyor. Hayat şartları zor. Çünkü endüstri yok ve baskı var. Milli gelirin çok düşük olduğu bu ülke tam anlamıyla arada sıkışmış bir ülke. Evet burası için Doğu Avrupa nın Kübası demek doğru olur sanırım. Çünkü Avrupa’nın sosyalist bir rejimle yönetilen tek ülkesi olma özelliğine sahiptir. Ülkenin içki markası 2 tane birincisi Kvint sahibi kim dersiniz? Evet doğru bildiniz yine Sheriff. Moldova nın en iyi kanyak markası olduğunu söyleyebilirim. Şimdi size bu ülke ile ilgili önemli ipucu niteliğinde bilgiler vereceğim. Umarım faydalı olur.

Tiraspol

Özellikle Ukrayna’nın Odessa Oblast Bölgesi ne Moldova dan bu ülke üzerinden gitmek faydalı olur diye düşünüyorum. Ancak bu ülkede önce bir adres belirtmeniz gerekiyor söylemeliyim. Çünkü buna göre kaybetmemeniz gereken bir kağıt alacaksınız. Ve bu kağıt üzerinde yazlı saat diliminde. Veya öncesinde ülkeden çıkmalısınız. Eğer birşekilde kalış süreniz uzarsa, o zaman Tiraspol merkez tren garında sürenizi uzatmanız gerekiyor. Onun dışında ülkede herşey Rus dilinde, ancak az da olsa ingilizce bilen var. Sınıırdaki görevli arkadaşlar ingilizce biliyor. Motosiklet veya araçla girecekseniz, kontrol noktasında Vinetta yani yol kullanım bedeli ödemeniz gerekiyor. En az bir hafta süreli oluyor ve bedeli 58 roubledir. Eğer araç kullanmadan tren veya otobüs benzeri bir araçla günü birlik gelecekseniz sorun yok yol kullanım bedeli ödemiyorsunuz. Ancak günü birlik dahi olsa, nereye gideceğinizi ve ne kadar süre kalacağınızı belirtmelisiniz. Bu bilgiye göre size bir kağıt verecekler ve siz bu kağıtla belirtilen sürede ülkeden çıkmalısınız. Eğer karar değiştirip, ülkede kalmaya karar verirseniz. Birkaç günde dahi olsa, kalacağınız yerin adresini ya sınır yada tren garındaki polis merkezinde, size verilen kağıtla değiştirip onu bu ülkeden çıkıncaya kadar saklamalısınız hepsi bu kadar.

Özellikle Kvint marka içkileri Moldova’ya göre en az %30-40 daha uygun alacaksınız. Yemek için aynı Moldova da gibi Andy’s  Pizza ( La Vida) ve La Placinte yi ( La Tokana) olarak burada bulacaksınız. Ama ben size sunumu daha iyi Kumanek i önereceğim. Burada istediğiniz her menüyü seçebilirsiniz, çok lezzetli yemekleri çok uygun fiyatlara yiyeceksiniz.

Bendere Kalesi ve Kumanek

Burası Kişinevden sadece 80 km ve devam etmek isterseniz 100 km üzerine koyup Odesa ya gidebilirsiniz. Kişinevden 35 Lei vererek Tiraspol Garına gelirsiniz. Ordan sonrası bir dolmuş veya taksi ile merkez ve Tank diye söylediğinizde merkezde olacaksınız. Tank Rusçada da aynı şekilde telaffuz ediliyor. Dynester Nehri kenarında güzel bir yürüyüş ile şehri tamamlarsınız. Park Pabedi veya Botanik Parkı da programa dahil edebilirsiniz. Hatta bir 8 km daha giderek ülkenin en güzel ve dini tarafı güçlü manastırlarıundan birine Kiskani de ulaşabilirsiniz. Tank ın arkasındaki köprüyü geçince minibüsler sizi oraya iletecektir. Para bozdurmaktan çekinmeyin, ülkenin her yerinde aynı döviz kuru var nedenini biliyorsunuz artık, dolar bozdurmanız daha uygun olur 1 $ = 16,3 rouble bilginiz olsun. Tren garından isterseniz Odesa ya minibüs veya tren ile de girebilirsiniz. Ancak bu insan kaçakçılarının artması sonucu Ukrayna Gümrüğünde biraz sorulara maruz kalabilirsiniz. Onun dışında biraz Rusça yı öğrenseniz güzel olur…

Özellikle Tiraspol ve Bender ede yer alan her gün kurulan sadece pazartesi günleri açık olmayan yerel pazarlarını ziyaret edip, doğal lokal meyvelerine denk gelirseniz mutlaka alın. Her zaman diliminde alamanızı önereceğim ıslak iri siyah erik ve dünyanın en iyi rekolteli ceviziçi almanızı özellikle tavsiye ederim. Pazarlarda pet şişelerde şarap görürseniz bizde kokulu Karadeniz Üzümüne denk gelen Lidya ve İsabella ile Moldova üzümlerinin karışımlarını mutlaka alıp deneyin. 1,5 Lt sini 20 rouble karşılığı yani sadece 7 TL ya almış olacaksınız. Eğer üzüm zamanına denk gelirseniz, hepsini test edin derim. Özellikle mayıs-haziran aylarında burada bulunursanız kırmızı-siyah frenk üzümlerini ve ahududuları taze ve çok ucuza test etme imkanı yakaladınız demektir.

Burada cafe olarak ve yemek yemek için yine önereceğim iki mekan var biri 7days ve Love Cafe iki mekanda yine merkezde yer almakta. Ve ülkede bolca sülün var.Şansınız varsa seyahat sırasında yol kenarlarında uçarken görebilirsiniz. Gece seyahat ediyorsanız geyik ve tilki görme olasılığınız da bulunmakta bilginize…

Keyifli seyahat geçirmeniz dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir