SeyahaTravel

Braşov ve Transilvanya (Romanya) Bran Kalesi yani Dracula nın Şatosu…

Transilvanya (Romanya) Bran Kalesi yani Dracula nın Şatosu…

Çok ilginç hikayeler var. Belkide ilk defa okuyacaksınız bu hikayeyi…

1442 yılında Osmanlı payitahtı Edirne, Sultanı ise Fatih’in babası İkinci Murat’tı.

Eflak (Romanya) Prensi Vlad Besarab, o yıl kardeşi Prens Güzel Radul’la (Radu cel Frumos) birlikte babaları Ejderha Vlad (Drakula) tarafından Osmanlı Sultanı’na rehin olarak Edirne Sarayı’na gönderildiğinde, sadece 11 yaşındaydı. Ve bu iki kardeşden Vlad yani Dracula Fatih Sultan Mehmet’in kan kardeşidir. Osmanlı’da bu iki kardeş içoğlan kadrosuna alındılar. Vlad ise Fatih’in babası 2. Murat’ın gözdesidir. 6 yıl bu kadroda kaldıktan sonra bu kadrodan çıkarılan Vlad a sevgisini 2. Murat fazlasıyla göstermiş ve büyük bir ordu ile onu Eflak’a göndermiş ve Voyvoda olarak atamıştır. Ancak kardeşi Radul (güzel Radu) Fatih’in gözdesi olmuştur ve müslüman olmuştur. Boğdan Voyvodası olarak anılan Dimitri Kandemir in 16. Yüzyılda yazdığı Cumhuriyet Yayınlarına ait iki ciltlik Osmanlının Çöküşü ve Yükselişi kitabını okumanızı öneririm. Bu konulara hiç değinmemiştir.

Bran Şatosu

Vlad kardeşi rehin olarak Osmanlı’da kalmasına rağmen Osmanlı’ya başkaldırmıştır.

Prens Vlad, 1462 başından itibaren İstanbul’dan gelip de karşısında sarığını çıkarmayı reddeden tüm elçi ve ulakların sarığını kafalarına çiviyle çaktırdı. Tuna boylarına ordu kaldırıp 30 binden fazla Osmanlıyı kazığa geçirdikten sonra Eflak ve Boğdan’da Romence “Kazıklı” anlamına gelen Tepeş lakabını aldı.

Bran Şatosu

Esir kaldığı yıllarda kardeşlik yemini ile bağlı olduğu 2.Mehmet, Vlad’ın vergi ödememesi ve ortada dönen Vlad ve kazık hikayelerinin akıbetini sormak için elçiler gönderir. Kıyafetlerinin Hristiyan dünyasına saygısızlık taşıdığı bahanesiyle Vlad elçileri öldürüp, Fatih’e gönderir. İşte Fatih bu duruma aşırı sinirlenir 1460-1461 yıllarında Tuna Nehri’ni geçerek Türk ve Bulgar katliamı yapan Voyvoda’yı durdurmak için, Fatih sefer düzenler.

Bran Şatosu

Fatih, Targovişte’ye vardığında ise kazığa geçirilmiş insanlarla dolu kilometrelerce uzunlukta bir yol ile karşılaştı. Osmanlı ordusunun moralini bozsa da ordu yine de başarılı oldu. 4 Haziran 1462’ de o kaleyi aldı. Bundan 13 gün sonra bir gece Vlad, Fatih Sutlan Mehmet’e suikast girişiminde bulundu.

Tarihe Targovişte gece baskını olarak geçen olayda birçok Osmanlı askeri öldürüldü, asıl amaç Fatih Sultan Mehmet’i öldürmek olsa da Vlad ve ordusunun yanlış çadıra girdiği söylenir. Osmanlı’ya darbe olsa da gelen ordu 90 000 civarında askerden oluştuğundan dolayı kaçmak zorunda kalmıştır. Kaçışı sırasında vebalıları ve hapisteki suçluları Osmanlılar’ın arasına salarak, farklı bir savaş taktiği denedi.

Bran Şatosu

Fatih Sultan Mehmet, babasının eski gözdesinin uçan kaçan Osmanlı’dan kazıkla çıkardığı “içoğlanlığı” hıncını öğrenince gazaba gelip, Eflak Voyvodası Vlad Tepeş’e karşı düzdüğü ordunun başına kimi geçirdi biliyor musunuz? İçoğlanıyken aldığı eğitime sadakat gösteren rehin kardeşi, Güzel Radul’u…

1476 yılında ise tekrar hükümdarlık için Osmanlı’ya saldırdı, kaybetti, kesik

Ama Vlad Tepeş’in ardında bıraktığı kazıklı ve kanlı efsane, 1897 yılında Bram Stoker’a, kurgusal romanı Drakula’daki ölümsüz kont, ancak kalbine kazık çakılarak yok edilebilen vampir karakterini esinledi. Romanya’nın Transilvanya bölgesi, Francis Ford Coppola başta olmak üzere romanın sinemaya uyarlandığı pek çok filmle birlikte dünyada Kont Drakula’nın ülkesi olarak tanındı.”

BRAŞOV

Transilvanya’nın merkezinde, etrafı ise Karpatlar ile çevrili masallar diyarından bir şehir Braşov. Küçük arnavut kaldırımından olan taşları dar sokaklarına mutlaka dolaşmanız gerekiyor. Bilinen ilk ismi olan Corona, 1235 de Latince ‘crown’, yani taçtan gelir.

Braşov

Aslen Romen ve Macar ismi Brassó, Türkçede ki beyaz su bulunduğu gelen ‘barasu’ dan da türemiş olabileceği düşünülüyor.  1252 şehir Terra Saxonum de Baras (Baras Saksonları) adına

Braşov

Braşov’a tepeden bakan Tampa Dağı’nın hemen Düğmesi ‘Brasov’ yazısı bütün heybetiyle adeta şehri yukarıdan seyredersiniz… Bu şehir her mevsim ayrı bir güzel. Hele dışarıda bir Cafe’de kahve molası vermek, derin bir nefes almak çok güzel gelecek size…

Braşov

Bir de gözlerinizi kaparsanız, Andersen’in Masallar Diyarı’nda bulacaksınız kendinizi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir